TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 228.873
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 18.052
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 281
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 28.896
SİYASET

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Yazar’dan Akit’e tepki

Bugün yeniakit.com.tr adlı internet sitesinde troll’lük tabir edeceğimiz bir iftira yayınlanmıştır. Ramazan Ayında İl Başkanı ve Mali İşler Başkanı içki içmiş diye iftira bir haber yapılmıştır. Gazetecilik ahlakının ayaklar altına..

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Yazar’dan Akit’e tepki

Bugün yeniakit.com.tr adlı internet sitesinde troll’lük tabir edeceğimiz bir iftira yayınlanmıştır. Ramazan Ayında İl Başkanı ve Mali İşler Başkanı içki içmiş diye iftira bir haber yapılmıştır.

Gazetecilik ahlakının ayaklar altına alındığı ve hiçbir gerçeklik yanı olmayan mesnetsiz iddialar üzerinden sosyal medyada iftira bir haberi dolaşıma sokarak itibar suikastı gerçekleştirmeye çalışmışlardır.

Sosyal medyada son yılların popüler sözcüğü olan “troll” tabir edilen kişilerin bunları yapmasına ne yazık ki alıştık. Ancak bir gazetenin bunlara alet olmasını, bu alanda yol yürümesini aklımız almıyor.

Konuya ilişkin hukuki süreç başlattığımızı kamuoyuna saygıyla ilan ediyoruz.

Not: YeniAkit Gazetesi’ne gönderilen tekzip metni ve habere konu fotoğraflar ektedir.

Yeni Akit Gazetesi’ne gönderilen tekzip metnidir.

02-05-2021 tarihli Yeni Akit gazetesinde ve www.yeniakit.com.tr adlı internet sitesinde yayınlanan “Ramazan ayında Gelecek’te içki rezaleti’ başlıklı haber gerçeği yansıtmadığından dolayı, yasa gereği tekzip ve düzeltme hakkımızı kullanmak istiyoruz.

Geçtiğimiz hafta cuma günü gerçekleştiği iddia edilen yalan haberde kullanılan fotoğraf, Ramazan ayında değil, 1 Haziran 2020 tarihinde çekilmiştir. Dolayısıyla arkadaşlar arasında Ramazan ayı dışında, özel bir sohbet esnasında çekilen bu fotoğrafın bağlamından kopartılıp Ramazan ayı hassasiyeti ile bilinen partimize karalama yapılacak şekilde haber yapılması, daha önce de Partimize karşı troll çetelerince yapılan yalan haberler gibi, alçakça bir iftiradır.

Haberin yalan ve yanlış olduğunun bir başka göstergesi de İzmir’de il başkanı yeni atanmış ve daha yürütmesini yani il başkan yardımcılarının atanması yapılmamıştır. Ekte bulunan toplu fotoğrafta da görüleceği şekilde, o tarihte daha il başkanlığı görevini üstlenmiş değildir. Fotoğrafta itham edilen il başkan yardımcısı olduğu söylenen kişinin ise partimizde hali hazırda bir görevi yoktur. İddia edilen kişilerin geçen Cuma günü başka şehirlerde olduklarına dair sosyal medya paylaşımları vardır. Bu paylaşımlarda da haberde paylaşılan fotoğraftan çok farklı göründükleri saç tıraşları, sakalları vb görüntülerinden açıkça bellidir.

5187 Sayılı Basın Kanu’nun ve 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un hükümlerine göre asılsız ve doğruluk payı bulunmayan içeriklerin kayıtsız şartsız tekzip edilmesini talep ediyoruz.

Partimizin İzmir’de gelişmesine yönelik birçok ciddi adımlar atılırken bu tür gerçeği yansıtmayan asılsız haberlerle meşgul edilmesi düşündürücüdür. Yetkili makamlarca göreve getirilen yöneticiler hakkında ısrarla maksatlı haberler özel çalışmaların ürünüdür. Bu tür alışık olduğumuz algı operasyonları yapılması, malum çevrelerin ve bu haber çalışmasının iyi niyetli olmadıklarını göstermektedir.

Hakan Yazar
Gelecek Partisi

İzmir İl Başkanı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL