TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 228.873
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 18.052
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 281
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 28.896
EKONOMİ

Organik üretimde sektörüne öncü oldu

Kumaşlara nakış ve işleme gerçekleştiren İzmir Brode, alanında dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise ilk GOTS Organik Üretim ve Geri Dönüşüm Polyester Sertifikası sahip firma oldu. İzmir Brode Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı..

Organik üretimde sektörüne öncü oldu

Kumaşlara nakış ve işleme gerçekleştiren İzmir Brode, alanında dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise ilk GOTS Organik Üretim ve Geri Dönüşüm Polyester Sertifikası sahip firma oldu.

İzmir Brode Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Güven, Global Organic Tekstile Standard(GOTS)sertifikasyonuna sahip Türkiye’nin ilk brodecisi olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Modernleşmeyi, teknolojiyi yakından takip eden, yeni makineleri hemen bünyesine katan bir firma olarak dünya trendlerini ve değişimleri yakından takip ettiklerini söyleyen Güven, “Dünya iklim krizi ile birlikte ekolojik üretimi keşfetti. Artık geri dönüşüme uygun malzeme kullanımı, çevreye zararı olmayan üretim metotları ve hammadde kullanımı son tüketicinin tercihlerini doğrudan etkiliyor. Yaşanabilir bir dünya için biz üreticilerin de bu duyarlılığa sahip olmamız şart. Bu dünya hepimizin” dedi.

“İlk olmak güzel, örnek olmak daha güzel”

Türkiye’de bu sertifikayı alan ilk brodeci olduklarını söyleyen Güven, “GOTS yani Global Organic Tekstile Standart sertifikasına sahip Türkiye’den ilk brodeci olmanın yanı sıra Dünyada ise ikinciyiz. Bizden sonra ülkemizden başka firmalar da bu sertifikayı aldı, böylesi bir akıma örnek olmaktan da mutluyuz” dedi.

Organik üretim ve geri dönüşümlü polyester kullanımı sertifikası denebilecek bu sertifikanın sektör için çok önemli olduğunu anlatan Güven, “İnanır mısınız sertifikayı alırken bile zorlandık, onlar da neye vereceklerini bilmiyorlardı. Orda da bizi hangi klasmana sokacaklarını bilemediler. Uzun uğraşlar sonucunda brodeciliği anlattık, ona göre belgemizi aldık” dedi.

Özellikle Avrupa’da organik tekstilin son derece ivme kazandığını hatırlatan Güven, “Hammaddeden üretim aşamasına, kullanılan iplikten boyaya kadar doğaya saygılı, geri dönüştürülebilir malzeme ile organik üretim satış konusunda da önemli bir fark yaratıyor. Tekstil ve konfeksiyon firmaları da bu algıyı güçlendirmek adına bu üretime geçiyorlar” dedi.

GOTS Nedir?

Global Organic Textile Standard, üretim sürecinin her aşamasında sosyal, kimyasal ve çevresel gereksinimleri kapsayan, tekstilde dünyanın önde gelen organik elyaf standardıdır.

GOTS’un Amaçları

Bu standardın amacı, hammaddenin hasatından, çevresel ve sosyal duyarlılığa dayalı üretim ve son tüketiciye güvence verebilecek bir etiketleme yapılmasına kadar tekstil ürünlerinin organik durumunu garanti altına almak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL