reklam
reklam

SON DAKİKA

Ege7Gün Aydın, İzmir ve Ege’den Son Dakika Haberleri
reklam

Sayıştay’dan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne tam not

Sayıştay’dan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne tam not
Bu haber 22 Aralık 2020 - 16:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin en üst denetim organı Sayıştay’ın 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre, Aydın Büyükşehir Belediyesi Sayıştay denetiminden tam not aldı. Yaklaşık 1 milyar TL bütçe kullanan Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde tek kuruş kamu zararı tespit edilmedi. Başkan Çerçioğlu ile kadrosunun özverili çalışmalarıyla Aydınlılardan toplanan paralar yeniden Aydınlıya hizmet olarak döndü.

Gazete Aydın’ın haberine göre, Türkiye, Sayıştay’ın 2019 Yılı Düzenlilik Denetim Raporlarını konuşuyor. Türkiye’nin en üst denetim organı olan Sayıştay tarafından her yıl düzenli olarak denetimler sonrasında kamuoyuyla paylaşılan raporlarda Aydın Büyükşehir Belediyesi bir kez daha tam not aldı. Geçtiğimiz yıl da aynı şekilde denetimden geçen ve hiçbir soruna rastlanmaya Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde bu yılda tek kuruş kamu zararı tespit edilmedi.

AKP’li Büyükşehir Belediyeleri’nde çok sayıda usulsüzlük ve kamu zararı tespit edildi

Sayıştay tarafından açıklanan raporların ardından en dikkat çeken bulgular AKP’li Büyükşehir Belediyeleri’nden geldi. Sayıştay denetçilerinin bazı AKP’li ilçe, il ve Büyükşehir belediyelerinde yaptıkları incelemelerde hayali danışmanlık ihaleleri, sınavsız memur atamaları, yandaşa kadro dağıtılması gibi çok sayıda usulsüzlük tespit edildi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne personeline büyük övgü

Raporda “Kurumun önemli bir avantajı da performans ölçüm, iç kontrol, risk yönetim sistemlerinin geliştirilerek sürdürülmesini yöneten, bu kapsamdaki çalışmaların liderliğini üstlenen, bilgi ve bilinç düzeyi gelişkin, adanmışlık duygusu ile görev yapan eğitimli bir kadroya sahip olmasıdır. Arzu edilen gelişme bu bilinç ve motivasyonun kurumun tüm birim ve çalışanlarını sarmalamasıdır” ifadelerine yer verildi. Özellikle “Bilgi ve bilinç düzeyi gelişkin, adanmışlık duygusu ile görev yapan eğitimli bir kadroya sahip olmasıdır” tespiti yapıldı.

Sayıştay’ın tespitleri, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun kadrosunun da ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne serdi.

Bu gurur Özlem Çerçioğlu’nun

Göreve geldiği günden itibaren Aydınlıların büyük güven duyduğu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, belediyede yapılan işlemlerde kamunun hakkını ne denli gözettiği de raporlara yansıdı. Başkan Çerçioğlu’nun yönetimindeki Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde hiçbir kamu zararı ve usulsüzlüğe de rastlanmadı.

Sayıştay denetçileri, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile ilgili hazırladıkları raporda şu ifadelere yer verdi:

“Başarılı bir iç kontrol sisteminin varlığı için kontrol ortamı temel önemdedir. İyi bir kontrol ortamının belirleyici özelliği de şüphesiz kurum üst yönetimi başta olmak üzere tüm çalışanların sistemin yapılandırılması ve işlerliğinin sağlanmasındaki olumlu ve yapıcı yaklaşımlarıdır. Sistem gerekliliklerinin farkındalığı ve yerine getirilmesine ilişkin somut unsurlar değerlendirildiğinde, Aydın Büyükşehir Belediyesi üst yönetim ve çalışanlarının iç kontrol sistemi ve kurumsal risk yönetimi işleyişine ilişkin pozitif ve destekleyici tavır sergiledikleri anlaşılmaktadır. Aydın Büyükşehir Belediyesi üst yönetim ve çalışanlarının iç kontrol sistemi ve kurumsal risk yönetimi işleyişine ilişkin pozitif ve destekleyici tavır sergiledikleri anlaşılmaktadır”
Sayıştay’ın görüşünü etkilemeyen ufak bulgular

Raporda Sayıştay’ın olumlu görüşünü etkilemeyen taşınmaz kayıtları, işçilerin yıllık izinleri, yayın kuruluşlarından hizmet alınması ve sözleşmeli personelin sosyal denge tazminatları ile ilgili önemsiz küçük bulgular tespit edildi.

Ben hiçbir zaman Aydınlıların başını öne eğdirmeyeceğim diyen Başkan Çerçioğlu’nun ne denli titiz ve hesaplı hareket ettiği de resmi rapor ile belgelenmiş oldu. Böylece kamuoyunda bir süredir asılsız, tamamen içi boş mesnetsiz suçlamalarla karalama kampanyası başlatan güruha da direk Türkiye’nin en yüksek hesap yargısı olan Sayıştay Başkanlığı tarafından en net ve tartışmaya kapalı bir cevap verilmiş oldu.

Sayıştay denetçileri didik didik inceledi

Sayıştay denetçileri tarafından Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin tüm hesap ve işlemlerinin incelendiği öğrenildi. Sayıştay denetim görüşünde “Aydın Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılına ilişkin yukarıda belirtilen ve ekte yer alan; geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, “Denetim Görüşünün Dayanakları” bölümünde belirtilen hesap alanı hariç tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Usulsüzlük tespit edilemeyince raporda kısa oldu

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yayınlanan rapor, kamuoyunun alışık olduğunun aksine sadece 8 bölüm ve 20 sayfadan oluştu. Sayıştay denetçilerinin hata bulamaması nedeniyle kısa süren rapor, akıllara bazı AKP’li belediyelerde tespit edilen kamu zararı ve usulsüzlüklerin sayfa sayfa raporlanmasını getirdi.

Aydınlılar gururlu

Sayıştay’ın yayınladığı raporlar Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da gündeme oturdu. Başkan Çerçioğlu’nun yönetimindeki Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin denetim raporlarının gurur verici olduğunu söyleyen Aydınlılar, “ Topuklu Efemiz Özlem Çerçioğlu’na bize bu gururu yaşattığı için teşekkür ederiz. Son günlerdeki anketlerde %60’a varan başarıyı yakalamasının tesadüf olmadığını da bir kez daha gördük. Aydınlının gönlü rahattır. Her kör kuruşu kılı kırk yararak harcayan bir başkanları var” ifadelerini kullandı.

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA