TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 414.312
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 71.843
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 166
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 85.948
GÜNDEM

Abdullah Gül: 20 Kasım kahramanca direnmenin yoludur

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül, “20 Kasım Sancak Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, “Boşnakların en önemli milli bayramı kabul edilen Sancak Günü kutlu olsun” dedi. Bu günün önemine değinen..

Abdullah Gül: 20 Kasım kahramanca direnmenin yoludur

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül, “20 Kasım Sancak Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, “Boşnakların en önemli milli bayramı kabul edilen Sancak Günü kutlu olsun” dedi. Bu günün önemine değinen Başkan Gül, Sancak Günü’ kutlamalarının Yugoslavya’nın o dönem ki yöneticileri tarafından yıllarca yasaklandığını hatırlattı. Başkan Gül, 1943 yılında gerçekleştirilen toplantının sonunda alınan kararla her yıl 20 Kasım’da ‘Sancak Günü’nün yeniden kutlanmaya başladığını söyledi.

20 Kasım 1943 tarihinde ilan edilen otonominin sadece Boşnak milletinin kararı olmadığını dile getiren Abdullah Gül,  “Bölgede yaşayan halk,  işgalci ve başıboş bazı çetelerin zulmünden bıkan Sırp aydınları da bu harekete tam destek verdi. Zavnos’un 29 Mart 1945’te feshedilmesinin ardından, aynı tarihte Sancak bölgesinin Sırbistan ile Karadağ arasında pay edilmesine karar verilmesi utanç ve acı verici bir olaydır. Sırp partizanlar, Sancak’ta yaşayan halkın iradesini hiçe sayarak 29 Mart 1945 günü Sancak’ın otonomi kararını feshettiler” dedi.

Boşnakların 26-27 Ekim 1991’de Miloşeviç rejiminin tüm tehditlerine rağmen otonomi için referandum yapmayı başardığını vurgulayan Gül şöyle konuştu:

“İşte “20 Kasım Sancak Günü” hakları için yüz yıldır devam eden zulme karşı kahramanca direnmenin adıdır. 20 Kasım günü bize bu direnme ruhunu miras bırakan ecdadımızı anmak ve vatanımız Sancak’ta insan gibi yaşamak azmimizi ve kararlılığımızı  dünyaya bir kere daha ilan etme günüdür. Sancaklı Boşnaklar, radikalizm ve teröre karşı mücadelede başarılı oldular. 2. Dünya Savaşı sırasında, Sırplar ve Karadağlılarla faşizme karşı ayaklanan ilk milletler arasında yer aldılar bunlar unutulmamalı. Biz dernek olarak amacımız bütün Boşnakları kucaklamak birlikte projeler üretmek onun için yönetim kurulu arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Bizim için Sancak, Bosna Hersek ve diğer Balkan ülkelerinde yaşayan Boşnak hemşehrilerimize elimizden gelen bütün desteği vermeye gayret ediyoruz. Ülkemizde bulunan diğer Boşnak dernekleriyle ve bazı STK’larla işbirliği yaparak Balkanlarda yaşayan Boşnak hemşerilerimize destek vermeye çalışıyoruz.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL