TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 438.252
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 93.586
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 210
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 85.503
GÜNDEM İZMİR HABERLERİ

Abdullah Gül, “25 Kasım Bosna Hersek Devlet Günü” mesajı yayımladı

Bosna Hersek’te 25 Kasım 1943’te gerçekleşen “Ulusal Kurtuluş Anti Faşist Konseyi”nin (ZAVNOBİH) ilk oturumundan itibaren kutlanan “Devlet Günü” dolayısıyla İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Abdullah Gül bir..

Abdullah Gül, “25 Kasım Bosna Hersek Devlet Günü” mesajı yayımladı

Bosna Hersek’te 25 Kasım 1943’te gerçekleşen “Ulusal Kurtuluş Anti Faşist Konseyi”nin (ZAVNOBİH) ilk oturumundan itibaren kutlanan “Devlet Günü” dolayısıyla İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Abdullah Gül bir mesaj yayımladı. Başkan Gül, “Bosna Hersek’in 77 yıl önce bugün çok etnisiteli karakterini 25 Kasım’da kanıtlamıştır. Bugün Bosna Hersek’te yaşayan halkların eşitliği için mücadele etmeyi sürdürdüğü çok önemli” dedi.
Abdullah Gül, Bosna Hersek’te Sırp kesiminin bir bölümünün “Devlet Günü”nü inkar etmesine rağmen sağduyulu Sırplar’ın bugünün önemini bildiğini düşündüğünü söyledi. Başkan Gül, “Bosna Hersek’te 25 Kasım eşitliğin vurgulandığı bir gün olduğunu söyleyebilirim. 25 Kasım’ın bugün olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da kutlanacağını düşünüyorum. Devlet Günü, Bosna Hersek’in Mrkonjic Grad şehrinde 25 Kasım 1943 tarihinde düzenlenen ilk ZAVNOBİH oturumundan itibaren kutlanmaya başladı. Söz konusu tarihi oturumda, Bosna Hersek’in eski Yugoslavya bünyesindeki altı cumhuriyetten biri olması kararlaştırılmış ve “Orta Çağ” dönemindeki Bosna Hersek sınırlarının muhafaza edilmesi güvence altına alınmış olması çok önemli. Bosna Hersek’in Müslüman, Sırp ya da Hırvat ülkesi olmadığı; hem Müslüman hem Sırp hem de Hırvatların ülkesi olduğu ve tüm bu halkların eşit sayılacağı kararlaştırılmıştır. Bugün ve bugünden sonra ’25 Kasım’ın kutlanacağını biliyorum. 25 Kasım Bosna Hersek Günü Kutlu olsun” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL