TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 438.252
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 93.586
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 210
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 85.503
TEKNOLOJİ

Çocuklarınızın bu diziyi izlemelerine izin vermeyin

Eylül ayında Netflix’te gösterime giren “Squid Game (Kalamar Oyunu)”, Güney Kore yapımı kurgusal dramadır. Squid Game dizisinde, maddi sıkıntı içinde olan yüzlerce insan bir oyuna katılmaları için davet alır. Kazananın..

Eylül ayında Netflix’te gösterime giren “Squid Game (Kalamar Oyunu)”, Güney Kore yapımı kurgusal dramadır. Squid Game dizisinde, maddi sıkıntı içinde olan yüzlerce insan bir oyuna katılmaları için davet alır. Kazananın 45,6 milyar won ödüle kavuşacağı oyun, insanlar için ölüm tehlikesini de beraberinde getirmektedir. Günlük hayattaki yaşam şartlarının ağırlığı ve cazip ödülün hevesiyle oyuna başlayan oyuncular, hayatta kalabilmek adına her şeyi yapmak zorunda kalır.
Güney Kore yapımı anti-kapitalist bir drama olan “Squid Game” dizisi yayınlandığı platformda tüm zamanların en yüksek izlenme oranına ulaşarak 1 ay içinde yaklaşık 111 milyon izleyici ile rekor kırdı. Ancak birçok ülkede yetkililer, şiddet içermesi nedeniyle diziyi çocukların izlememesi yönünde uyarılarda bulunuyor.


Çocukların ruh sağlığına adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Çocuk Zihin Enstitüsü’ndeki doktorlar, ebeveynlerin onlarla birlikte izleyip izlemediğine bakılmaksızın, hiç kimsenin “Squid Game” dizisini en azından ergenliğe kadar izlememesini tavsiye ediyor.
Gösterileri ve filmleri yaşa uygunluğa göre değerlendiren Common Sense Media, dizideki şiddeti “çok yoğun” olarak nitelendirmiştir.
Central Bedfordshire bölge konseyi eğitim koruma ekibi, ebeveynlere diziye karşı uyarı içeren e-posta attılar.
Lincoln’ deki Sir Francis Hill ilkokulundan Gareth Nichols, “okulda, altı yaşlarında küçük bir öğrenci grubunun diziyi tartıştığını ve dizideki bazı sahneleri canlandırdığını” söyledi. Nichols, bu durum üzerine ebeveynler ile iletişime geçti.

Squid Game S1

İngiltere’nin Kent kentinde Deal kasabasında Sandown okulunda çevrimiçi yayınların çocuklara yönelik zararları hakkında eğitim verilmeye başlandı. Okul yönetimi, bundan yola çıkarak ek ders koyduklarını belirtirken, dizinin her yaş grubuna uygun olmamasıyla ilgili velilere mektup gönderdiklerini de ifade etti.
Deal kasabasında başka bir okul olan Goodwin Academy’ de dizinin her yaş grubuna uygun olmamasıyla ilgili velilere mektup gönderdiklerini de ifade etti.
Londra’nın doğusundaki Ilford’daki bir okul velilere mektup göndererek çocuklarını squid game izlememeleri konusunda uyarmalarını aksi takdirde yaptırım uygulayacaklarını belirtti.
Belçika’nın Valon Bölgesi’ndeki Erquelinnes Béguinage adlı ilkokulda öğrencilerin “Squid Game”den esinlenerek oyunlar oynaması ve elenenlere zarar vermeye başlaması üzerine okul yönetimi Facebook sayfası üzerinden yaptığı paylaşımda velilere uyarıda bulundu. Paylaşımda çocukların dizideki oyunları taklit ettiği, kaybedenlerin ise şiddete maruz bırakıldığı belirtildi.
Dr Sandra Wheatley ise Squid game dizisinin çocukların ‘sosyal ve duygusal gelişimine’ zarar verebileceğini söyledi.
Normalde sadece yetişkinlere yönelik olarak hazırlanmış olan Netflix dizisi, belli ki hedef kitlesinin dışında da oldukça ilgi görmüş durumda. Henüz 2. sezon onayını resmi olarak duyurulmasa da, gelen başarı sonucunda bu onayın çoktan verilmiş olduğu tahmin ediliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL