TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 438.252
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 93.586
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 210
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 85.503
DÜNYA

Devasa bir deniz canlısı türü keşfedildi

ÖZEL HABER- Kanada McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1970’lerde Kolombiya’nın Boyacá bölümünde Villa de Leyva yakınlarında ortaya çıkarılan fosilleşmiş kalıntıları yeniden analiz etti. Fosilin son derece iyi bir şekilde korunmuş 3 fit..

ÖZEL HABER- Kanada McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1970’lerde Kolombiya’nın Boyacá bölümünde Villa de Leyva yakınlarında ortaya çıkarılan fosilleşmiş kalıntıları yeniden analiz etti.
Fosilin son derece iyi bir şekilde korunmuş 3 fit uzunluğunda bir kafatasına sahip olduğu bildirilirken, türün daha önce 250-90 milyon yıl önce yaşayan ihtiyozor sınıfına ait olduğu belirtildi.
Bogota’daki Kolombiya Ulusal Jeoloji Müzesi’nde bulunan kafatası üzerinde yapılan yeni araştırma, kafatasının daha önce tanımlanmayan yeni bir cins olan ‘Kyhytysuka’ya ait olduğunu ortaya çıkardı.


Ekibin söylediğine göre, keşif, ihtiyozor aile ağacına ve üyelerinin nasıl evrimleştiğine dair bilimsel anlayışı iyileştirmeye önemli katkılarda bulunacak.
Bununla birlikte, fosil hakıındaki çalışma, Kanada’nın McGill Üniversitesi’nden omurgalı paleontolog Hans Larsson ve meslektaşları tarafından üstlenildi.

Prof. Dr. Larsson, “Bu hayvan, büyük avları yemesine izin veren benzersiz bir diş yapısı geliştirdi. Diğer iktiyozorların küçük avlarla beslenmek için küçük, eşit boyutta dişleri varken, bu yeni tür, büyük balıklar ve diğer deniz sürüngenleri gibi büyük avlarını çiğneyebilmek için diş boyutlarını ve aralıklarını değiştirdi” dedi. Kyhytysuka’nın en öndeki dişleri uzun ve inceyken aynı zamanda daha küçük avları kavramak için gelişmişken, çenenin daha ilerisindeki testere dişli dişler daha güçlü ve avını parçalamak için evrimleşmiş gibiydi. Diğer taraftan, Kyhytysuka’nın arka dişleri kısa ve sağlamdı, bu da onların avı ezmek için kullanıldığını düşündürdü. Araştırmacıların bildirdiğine göre, beyin kasası ve kafatası kemiği arasındaki güçlendirilmiş bağlantı, artan bir ısırma kuvvetine işaret ediyor.

DIŞ HABERLER SERVİSİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL