casino siteleri slot siteleri
SARIZEYBEKLER

Fransa Ulusal Bayramı İzmir'de Kutlandı

HABER 18.07.2023 - 20:29, Güncelleme: 18.07.2023 - 20:29 2795+ kez okundu.
 

Fransa Ulusal Bayramı İzmir'de Kutlandı

Büyükelçi Magro “Yaşasın Fransa, yaşasın Türkiye. Yaşasın Fransa-Türkiye dostluğu” dedi.

Fransa Ulusal Bayramı, Fransa Büyükelçisi Hervé Magro, eşi Maria Magro, Fransa İzmir Fahri Konsolosu Bernard Arkas, Konsolosluk Erkanı Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Toprak ev sahipliğindeki resepsiyonla İzmir’de kutlandı. Büyükelçi Magro “Yaşasın Fransa, yaşasın Türkiye. Yaşasın Fransa-Türkiye dostluğu” dedi.  Fransa İzmir Konsolosluğu'ndaki resepsiyona, İzmir'de görevli konsolosluk erkanı, yabancı misyon şefleri, diplomat, askeri yetkililer, akademisyenler ile iş dünyasının önde gelen isimleri ve İzmir'de yaşayan Fransızlardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. İstiklal Marşı ve Fransa Ulusal Marşının okunmasının ardından Büyükelçi Hervé Magro, konuklara Türkçe ve Fransızca hitap etti.  Magro, Türkiye ve İzmir ile kurulan bağın kesinlikle son bulmayacağını belirterek “Bu derin ilişkiyi her daim canlı tutan siz Türk dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi. “GÜÇLÜ TİCARET, EĞİTİM VE KÜLTÜR BAĞLARI” Türkiye ve Fransa arasındaki dostluk ilişkisinin güçlü bir ticarete de dayandığını söyleyen Magro “Nitekim 2020 yılında devlet başkanlarımız tarafından belirlenen 20 milyar Euro'luk ticaret hedefine ulaştık” dedi. Magro, eğitim ve kültür alanında da aynı güçlü bağın korunduğunu belirterek “Bu alanda özellikle İzmir’de Fransız Kültür Merkezi İzmir Şubesi’ne, Tevfik Fikret, Saint Joseph gibi frankofon liselerine ve Piri Reis eğitim kurumlarının faaliyetlerine dayanan dikkate değer bir yapı söz konusudur” diye konuştu. “SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİR” İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ İzmir'in ön sırada yer aldığı sürdürülebilir kalkınma alanındaki iş birliğine de dikkat çeken Magro, kısa süre önce Paris'te, Fransız Kalkınma Ajansı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ‘sürdürülebilir şehir’ mutabakatını imzaladığını hatırlattı. Magro, mutabakatın uygulanmaya başlandığını belirterek “İş birliğimiz kapsamında büyük öneme sahip bir bölgede, Fransız hizmet birimlerinin daha geniş bir stratejiyi hayata geçirmelerini sağlayan bu ortaklığa büyük bir önem atfedildi” dedi. “HALKIN EGEMENLİĞİ ORTAK DEĞERDİR” Magro, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının hem Türkiye hem de Fransa-Türkiye ilişkileri açısından sembolik anlamı olduğunu belirterek “100 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti kurulurken sarf edilen ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ ifadesi, Türkiye'yi ve Fransa'yı birleştiren ortak değerleri açıkça görmemizi sağlıyor” dedi.  “MİNNETTARIM” 14 Temmuz Ulusal Bayramı’nı Fransa'nın İzmir Konsolosluğu’nun tarihi binasında kutlamayı özellikle istediğini söyleyen Magro “Bu bağlamda Fahri Konsolos Bernard Arkas'a, Zeliha Toprak'a ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin'in iyimser idaresi altında Türkiye'deki mevcudiyetimizin üçüncü ayağını oluşturan bu konsolosluğu yaşatmaya katkı sağlayan herkese minnettarım” dedi. 
Büyükelçi Magro “Yaşasın Fransa, yaşasın Türkiye. Yaşasın Fransa-Türkiye dostluğu” dedi.

Fransa Ulusal Bayramı, Fransa Büyükelçisi Hervé Magro, eşi Maria Magro, Fransa İzmir Fahri Konsolosu Bernard Arkas, Konsolosluk Erkanı Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Toprak ev sahipliğindeki resepsiyonla İzmir’de kutlandı. Büyükelçi Magro “Yaşasın Fransa, yaşasın Türkiye. Yaşasın Fransa-Türkiye dostluğu” dedi. 

Fransa İzmir Konsolosluğu'ndaki resepsiyona, İzmir'de görevli konsolosluk erkanı, yabancı misyon şefleri, diplomat, askeri yetkililer, akademisyenler ile iş dünyasının önde gelen isimleri ve İzmir'de yaşayan Fransızlardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. İstiklal Marşı ve Fransa Ulusal Marşının okunmasının ardından Büyükelçi Hervé Magro, konuklara Türkçe ve Fransızca hitap etti.  Magro, Türkiye ve İzmir ile kurulan bağın kesinlikle son bulmayacağını belirterek “Bu derin ilişkiyi her daim canlı tutan siz Türk dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“GÜÇLÜ TİCARET, EĞİTİM VE KÜLTÜR BAĞLARI”
Türkiye ve Fransa arasındaki dostluk ilişkisinin güçlü bir ticarete de dayandığını söyleyen Magro “Nitekim 2020 yılında devlet başkanlarımız tarafından belirlenen 20 milyar Euro'luk ticaret hedefine ulaştık” dedi. Magro, eğitim ve kültür alanında da aynı güçlü bağın korunduğunu belirterek “Bu alanda özellikle İzmir’de Fransız Kültür Merkezi İzmir Şubesi’ne, Tevfik Fikret, Saint Joseph gibi frankofon liselerine ve Piri Reis eğitim kurumlarının faaliyetlerine dayanan dikkate değer bir yapı söz konusudur” diye konuştu.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİR” İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ
İzmir'in ön sırada yer aldığı sürdürülebilir kalkınma alanındaki iş birliğine de dikkat çeken Magro, kısa süre önce Paris'te, Fransız Kalkınma Ajansı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ‘sürdürülebilir şehir’ mutabakatını imzaladığını hatırlattı. Magro, mutabakatın uygulanmaya başlandığını belirterek “İş birliğimiz kapsamında büyük öneme sahip bir bölgede, Fransız hizmet birimlerinin daha geniş bir stratejiyi hayata geçirmelerini sağlayan bu ortaklığa büyük bir önem atfedildi” dedi.

“HALKIN EGEMENLİĞİ ORTAK DEĞERDİR”
Magro, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının hem Türkiye hem de Fransa-Türkiye ilişkileri açısından sembolik anlamı olduğunu belirterek “100 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti kurulurken sarf edilen ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ ifadesi, Türkiye'yi ve Fransa'yı birleştiren ortak değerleri açıkça görmemizi sağlıyor” dedi. 

“MİNNETTARIM”
14 Temmuz Ulusal Bayramı’nı Fransa'nın İzmir Konsolosluğu’nun tarihi binasında kutlamayı özellikle istediğini söyleyen Magro “Bu bağlamda Fahri Konsolos Bernard Arkas'a, Zeliha Toprak'a ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin'in iyimser idaresi altında Türkiye'deki mevcudiyetimizin üçüncü ayağını oluşturan bu konsolosluğu yaşatmaya katkı sağlayan herkese minnettarım” dedi. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ege7gun.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.