TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 438.252
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 93.586
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 210
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 85.503
DÜNYA

Somon balığı spermi, plastiğe çevre dostu bir alternatif oluşturmak için kullanılıyor

Çinli bilim insanları somon balığı sperminden plastiğe alternatif olabilecek doğada hızla çözünebilen ve çözündüğü zaman zarar vermeyen yeni bir madde icat etti. Bu çalışmada somon sperminden iki kısa DNA kullanarak..

Somon balığı spermi, plastiğe çevre dostu bir alternatif oluşturmak için kullanılıyor

Çinli bilim insanları somon balığı sperminden plastiğe alternatif olabilecek doğada hızla çözünebilen ve çözündüğü zaman zarar vermeyen yeni bir madde icat etti. Bu çalışmada somon sperminden iki kısa DNA kullanarak bunları birbirine bağlayan bir bitkisel yağ kimyasalıyla birleştirdi. Bu sayede hidrojel olarak bilinen ve suda çözünmeyen yumuşak biyoplastik bir madde elde edildi. Bu jel, daha sonra dondurulup kurutulmak suretiyle içerisinden nemi alındı ve sertleşmesi sağlandı. Ortaya sert plastiklere benzer yapıda bulunan alternetif bir ürün ortaya çıktı. Çinli bilim insanları daha şimdiden bu maddeyle bardak ve puzzle parçaları gibi ürünler üretti.

Dünyada her sene 380 milyon tondan fazla tek kullanımlık plastik üretiliyor ve bunun 8 milyon tonu okyanuslara karışıyor.

Bu çöplerin sebep olduğu kimyasal kirliliğin mercan kayaları, balinalar ve okyanus habitatı için önemli olan diğer deniz canlılarını öldürmesi ve insan sağlığını tehdit eder hale gelmesi plastiğin alternatifi konusunu yeniden gündeme getirdi.

Mısır nişastası ya da yosunlar kullanılarak doğada çözünebilen ve zarar vermeyen endüstride kullanılabilecek biyoplastik (doğada çözünebilen ve çevreye zarar vermeyen) benzeri ürünler daha önce üretilmişti. Ancak bunların üretimi oldukça pahalı ve geri dönüşümü zor olduğu için yeni alternatifler bulma yoluna gidildi.

Bu çalışma, hem biyobazlı hidrojeli biyoplastiğe dönüştürmek için bir çözüm sunmaktadır hem de plastik atıklar neticesinde ortaya çıkan çevresel ve sağlık problemlerinin çözümüne yönelik olarak atılmış önemli ve ümit verici bir adım olarak değerlendiriliyor.
DIŞ HABERLER SERVİSİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL