casino siteleri slot siteleri
Sezai Bayar
Köşe Yazarı
Sezai Bayar
 

Ey sendikalar neredeydiniz?

AKP iktidarı çok şanslı… Tam 22 yıldır çalışanları, ister memur ve ister işçi olsun tümünü “yok” saydı. Sendikalar arasındaki bölünmüşlük de “fırsat” sayıldı… Sonunda işverenlerin, açgözlü sermaye sahiplerinin, yani patronların her dediği oldu. Sendikasızlaşma politikası hükmünü sürdürdü… Türk-İş sessizliğe gömüldü. Hak- İş iktidarın güdümüne girdi. Disk ses verse de, işverenlerin gazabı sonucu küçülmek durumunda kaldı ve sesi iyice cılızlaştı… Buna rağmen emeğin önünde yürüyen, emekçinin hakkını sonuna kadar savunan sesi cılız çıksa da düşe kalka önde yürüyen Disk oldu. Aydın Doğan’ın yayıncılık yaptığı, Hürriyet ve grubunu çatısı altına aldığı dönemde,Tempo Dergisindeyken, “sendika üyeliğinden çıkın” çağrısı yapılmıştı. Hiç unutmam o dönem yüksek maaş alan yazarlar, üst yöneticiler  yani “tuzu kurular”  işverenin “kapı- kuluymuş” gibi hareket etmişler, bizleri yani gerçek emekçileri sendikalardan ayrılmaya teşvik etmişlerdi. Ayrılmadık, kovulmayı tercih ettik. Az sayıda da olsak, işverenin güdümüne girmedik. “Arsız-yüzsüz” büyük sermayenin sömürüsü 2 binli yıllarda başladı. AKP döneminde ise sendikasızlaşma son evresine ulaştı. Düşünelim şimdi… İşçiler yürüyüş yapıp haklarını aldılar mı? Büyük grevler hayata geçirildi mi? HAYIR… ASLA… Son 22 yıldır AKP iktidarı öylesine rahat ki… Gül bahçesi gibi ülke. Üstelik dikeni dahi yok. Dün üç işçi kuruluşu Türk-İş, Disk ve Hak-İş konfederasyon başkanları bir araya gelip ortak manifestolarında “yeter” dedikleri an geçmişi hatırladım. Şaka değil, işçi sınıfını savunanlar. yani SENDİKALAR VE YÖNETİCİLERİ tam 22 yıldır iktidarda olan sayın Erdoğan’a karşı kıllarını dahi kıpırdatmadılar. Dahası kıpırdatamadılar… Daha yeni ve ilk defa TV ekranlarının karşısına geçip, “manifesto” niteliğindeki isteklerini ortaya koydular. Geçmiş olsun. 22 yıldır  neredeydiniz? Ülke yangın yerine dönmüş, siz 22 yıl sonra kovalar elinizde ekranlardasınız. Üstelik kovanızda “tek damla” su bile yok. Yazık ettiniz… Yine zenginler kazandı… Yine zenginleri savunan AKP iktidarda… Bu da size “ders” olsun…
Ekleme Tarihi: 09 Temmuz 2024 - Salı

Ey sendikalar neredeydiniz?

AKP iktidarı çok şanslı…

Tam 22 yıldır çalışanları, ister memur ve ister işçi olsun tümünü “yok” saydı.
Sendikalar arasındaki bölünmüşlük de “fırsat” sayıldı…
Sonunda işverenlerin, açgözlü sermaye sahiplerinin, yani patronların her dediği oldu.
Sendikasızlaşma politikası hükmünü sürdürdü…
Türk-İş sessizliğe gömüldü.
Hak- İş iktidarın güdümüne girdi.
Disk ses verse de, işverenlerin gazabı sonucu küçülmek durumunda kaldı ve sesi iyice cılızlaştı…
Buna rağmen emeğin önünde yürüyen, emekçinin hakkını sonuna kadar savunan sesi cılız çıksa da düşe kalka önde yürüyen Disk oldu.
Aydın Doğan’ın yayıncılık yaptığı, Hürriyet ve grubunu çatısı altına aldığı dönemde,Tempo Dergisindeyken, “sendika üyeliğinden çıkın” çağrısı yapılmıştı.
Hiç unutmam o dönem yüksek maaş alan yazarlar, üst yöneticiler  yani “tuzu kurular”  işverenin “kapı- kuluymuş” gibi hareket etmişler, bizleri yani gerçek emekçileri sendikalardan ayrılmaya teşvik etmişlerdi.
Ayrılmadık, kovulmayı tercih ettik.
Az sayıda da olsak, işverenin güdümüne girmedik.
“Arsız-yüzsüz” büyük sermayenin sömürüsü 2 binli yıllarda başladı.
AKP döneminde ise sendikasızlaşma son evresine ulaştı.
Düşünelim şimdi…
İşçiler yürüyüş yapıp haklarını aldılar mı?
Büyük grevler hayata geçirildi mi?
HAYIR…
ASLA…
Son 22 yıldır AKP iktidarı öylesine rahat ki…
Gül bahçesi gibi ülke.
Üstelik dikeni dahi yok.
Dün üç işçi kuruluşu Türk-İş, Disk ve Hak-İş konfederasyon başkanları bir araya gelip ortak manifestolarında “yeter” dedikleri an geçmişi hatırladım.
Şaka değil, işçi sınıfını savunanlar. yani SENDİKALAR VE YÖNETİCİLERİ tam 22 yıldır iktidarda olan sayın Erdoğan’a karşı kıllarını dahi kıpırdatmadılar.
Dahası kıpırdatamadılar…
Daha yeni ve ilk defa TV ekranlarının karşısına geçip, “manifesto” niteliğindeki isteklerini ortaya koydular.
Geçmiş olsun.
22 yıldır  neredeydiniz?
Ülke yangın yerine dönmüş, siz 22 yıl sonra kovalar elinizde ekranlardasınız.
Üstelik kovanızda “tek damla” su bile yok.
Yazık ettiniz…
Yine zenginler kazandı…
Yine zenginleri savunan AKP iktidarda…
Bu da size “ders” olsun…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ege7gun.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.